40.000 ETC çalındı!

Konu kripto paralar olunca aklımıza gelen ilk şey güvenlik oluyor. Aslında adı üstünde.

İzi sürülemez olmasının yanı sıra bizim için güvenli olmasının bir diğer tarafı, bizden bağımsız, cüzdanlarımızda kendi halinde takılıyor olmaları da diyebiliriz. Peki bu cüzdanlar, ya da borsalar üzerinde ne kadar güvendeyiz?

Geçtiğimiz günlerde bir ETC saldırısı gerçekleşti. %51 saldırısı olarak adlandırılan bu saldırı sonucunda ise, en büyük 40 kripto para borsasından biri olan Gate.io tamı tamına 40.000 ETC çaldırdığını açıkladı.

Neredeyse 1.1M $’a tekabül eden genel bir hırsızlık olduğu öğrenilmişti, ancak kim ve nereden sorularının yanıtları henüz bulunamıyordu. Geçtiğimiz günlerde ise Gate.io yaptığı açıklama neticesinde bu zararın 200.00$’lık kısmının kendilerine ait olduğunu söyledi ve hırsızlığı doğrulamış oldu.

CoinMarketCap üzerindeki verilere göre Gate.io üzerinde son 24 saatte 60 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirildi. Bu miktarın 611 bin dolarlık kısmı ise Ethereum Classic’te yapıldı. Borsa, bu işlem hacmiyle en büyük 38. kripto para borsası konumunda.

Bu hırsızlık haberlerinin arkası da kesilecek gibi değil. Hatırlarsınız, ilk ciddi Bitcoin patlaması da yine bir virüs nedeniyle olmuştu. Sahi adı neydi onun?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *