Bloglarınızı ön plana çıkarmak için yapılabilecekler

Herkese selam!

Bir çoğumuz yoğun olarak içerik üretiyoruz. Kimimiz her gün, yeni bir içerik sunuyor, kimimiz ise bir içerik için günlerce zaman geçiriyor. Ama aslında hepimizin ortak bir amacı mevcut. Okunmak ve kazanmak.

Peki bunu nasıl yapacağız? Haliyle sadece yazmak yetmiyor. Erişilebilirliği arttırmamız, daha fazla insana ulaşmamız, hatta yorumlarla etkileşimlere girmemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz?

Madde madde nasıl “blog yazmalı?” gibisinden yıllanmış ve klişe haline gelmiş şeyleri yazmak yerine faydanıza olabileceğini düşündüğümüz kısa bir özet geçeceğiz.

Öncelikle tabiki, yazım dilinize dikkat etmeniz gerekiyor. İçeriğiniz ne olursa olsun, okunulabilirliğiniz ve anlaşılabilirliğiniz en önemli şey. Bu yönde, dilinizi düzgün kullanmalı ve yazım kurallarına önem göstermelisiniz.

İçeriğiniz en önemli şey. Üzerinde ne kadar çalıştığınız ve konuyla ilgili ne kadar birikime sahip olduğunuz çok önemli. İnsanlara okumaya değer bir şey vermelisiniz ki, erişilebilirliğiniz artsın. Tabii bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey yine anahtar kelime mevzusu. Şöyle ki, sadece yazılarınıza eklemiş olduğunuz tagler değil, paragraflar içerisinde kullandığınız cümleler de çok önemli. Yazılarınız bunlarla da indexleniyor ve seçme kelimeleriniz düzgün yanıt verirse sıralamada otomatikman yukarılara sıçrıyorsunuz.

Diğer önemli şeylerden biri görsellik. Elbette ki video içeriği üretmiyor, sadece yazı yazıyorsunuz. Ancak şöyle düşünün. Bir internet sayfası açıyorsunuz, paragraflarca yazı var ve hiç bir görsel yok. Size ne kadar çekici göründü?

Son olarak, yazılarınızda kullanıcıyla etkileşime girin. Olası okuyucularınıza sorular sorun ve yorum oalrak cevaplamalarını isteyin. Gelen yorumlara özenle cevap verin. Ne kadar çok etkileşim, o kadar çok sayfa görüntülemesi ve bir o kadar yeni okur anlamına gelmekte.

Sürekliliğinizi yitirmeyin. Tek bir konuya odaklanıp küçük denizde köpek balığı olmak yerine yetkin olduğunuz farklı konularda yazın. Büyük denizlere açılın, yavaş yavaş beslenin. Büyük denizde köpek balığı olmak, küçük denizde köpek balığı olmaktan iyidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *