Litecoin ve Amazon!

Kripto para piyasasında en çok koşturan, en yoğun çalışmanın içinde olan kişi kim diye sorsanız, vereceğimiz cevap net ve kesindir; Charlie Lee. Kendini sadece kendi CEO’su olduğu Litecoin ile kısıtlamayıp tüm kripto teknolojiyi tanıtmayı kendine misyon edinmiş bir şahıs kendisi.

Bundan bir kaç ay önce elindeki tüm Litecoin’leri satması büyük bir sansasyon yaratmıştı. Bitcoin ayı mevsimine girmeden hemen önce gelen bu hareket LTC’nin fazlasıyla düşmesine neden olmuş ve yatırımcıların da, projeyi takip edenlerin de bir çoğu bunu saçma bir karar olarak nitelendirmişti. Halbuki Charlie Lee tam tersini düşünüyordu. “Elimdeki tüm LTC’leri bozup, bu projenin daha ileriye gitmesi ve daha iyi yerlere gelmesi için yatırım yapacağım” açıklaması insanları zerre kadar tatmin etmedi. O kadar olacak ki nihayetinde Charlie Lee Reddit üzerinden “Yau hepsini de satmadım tabii birazı duruyor” şeklinde kıvırmak zorunda kaldı. Belki aklında başka bir hareket ya da başka bir beklenti mevcuttu ancak olmadı. Bitcoinin ayı mevsimiyle de birlikte LTC diplere kadar indi.

Ancak Charlie Lee durmadı. Tam bu sancının içerisindeyken, o esnada yürütülen çapraz transfer projelerine destek verdi ve ilk meyvelerini topladı. Litecoin cüzdanına gönderilen Bitcoin, yine aynı cüzdana Litecoin olarak transfer edildi. Bu bir ilkti ve bu piyasada gerçekten inanılmaz önem taşıyan bir durumdu. Böyle bir şeyin desteği de yazının başında da söylediğim gibi, ancak Charlie Lee’den beklenirdi.

Ve sonunda, esasen herkesin beklediği cepheden bir gelişme geldi.

Herkesin kafasını kurcalayan bir soru var; “Acaba Amazon Bitcoin ile hizmet verse nasıl bir etki olur?”

90 milyondan fazla Prime üyesi olan Amazon’un böyle bir şeye kalkışması tüm yatırımcılar için bayram kutlamasına yol açacak bir gelişme olabilir. Bu uzun zamandır beklenen ve kurgulanan bir şey. Belki gerçekleşecek, belki gerçekleşmeyecek, henüz bilemiyoruz ancak Charlie Lee büyük bir bomba koydu.

Geçtiğimiz günlerde attığı bir tweet ile Charlie Lee, Amazon üzerinden Litecoin ile Gift Card satın aldığını duyurdu. Normalde kontörlü telefonlara yükleme yapılması için geliştirilen ve kullanılan BitRefill sistemi ile artık Amazon için gift card satın alabiliyoruz. Ve sadece Litecoin değil, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum ve Dash ile de artık aynı şekilde Amazon gift card satın alabilmek mümkün.

Ana fikre döndüğümüz zaman hala olmak istediğimiz yerde değiliz. Hala sepetimize istediğimiz ürünü ekleyip “fırt” diye kripto paralar ile ödeme yapamıyoruz ve çeşitli yöntemlere başvuruyoruz. Ama geçmişe dönüp bir bakalım ki, Amazon artık bu işe ucundan kıyısından bulaştı. Umarız kısa bir zamanda gerçekten Amazon tarafından da desteklenen bir sistem duyurulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *