Useful add-ons for your blog / Blogunuz için faydalı uygulamalar

en

Hello everyone!

While our system continues to process at the last speed, we are trying to provide any information that will help you. In this article we will mention a few useful WordPress plugins and installations you can use in your blogs. Let’s get you to make your blog useful or to learn about the add-ons that could work for you…

Dark Mode

Download link / Image source

Dark Mode is functionally very simple, but it is a useful add-on. We know that many content producers are at the head of their computers after the sun has set, when the weather is dark. While producing your content containing hundreds of words, the white WordPress screen is very tired. Dark Mode, as its name suggests, allows you to switch to a Night Mode on your WordPress panel.

All you need to do is download the plug-in from the above link, load the plug-in from the plugins in your WordPress panel, and click Activate.

You will then enter your profile and click on the box next to Dark Mode and save. Every time you activate, your panel will look like you see in the image.

Smush Image Compression and Optimization

Download link / Image source

Sometimes, we are making albums, sometimes there are dozens of photos in our texts. Thanks to the Smush Image Compression and Optimization plug-in, we are restructuring the dimensions of the images we have uploaded. Optimizing and compressing all images. So the pictures loaded do not take up unnecessary space on your disc.

For this add-on, you must download the plug-in from the above link, click on the plug-in from the plugins in your WordPress panel, and click Activate.

You’ll see a quick setup screen.

  1. Option applies that image compression when you upload each new image.
  2. Option extracts the metadata of all the photos you take with your WordPress plug-in and keeps them with your photos.
  3. Option rearranges the images that you upload into your content or “Fully Size” to your website, and have trouble displaying on the page.

That’s it for now. In the following days we will continue to share useful add-ons.

tr

Herkese merhaba!

Sistemimiz son hızda işlemeye devam ederken sizlere yardımcı olacak bilgiler de vermeye çalışıyoruz. Bu yazıda bloglarınızda kullanabileceğiniz faydalı bir kaç WordPress eklentisinden ve kurulumlarından bahsedeceğiz. Blogunuzu kullanışlı hale getirmek ya da işinize yarayabilecek eklentiler öğrenmek için sizi böyle alalım…

Dark Mode

Download link / Image source

Dark Mode işlevsel olarak çok basit, ancak bir o kadar faydalı bir eklenti. Biliyoruz ki bir çok içerik üretici güneş battıktan sonra, hava karanlıkken bilgisayarının başında oluyor. Yüzlerce kelimeler içeren içeriklerinizi üretirken beyaz WordPress ekranı gözünüzü çok yoruyor. Dark Mode, adından da anlaşılacağı üzere, WordPress panelinize bir Gece Moduna geçme imkanı sağlıyor.

Yapmanız gereken tek şey yukarıdaki bağlantıdan eklentiyi indirip WordPress panelinizdeki eklentiler kısmından eklentiyi yüklemek ve Etkinleştir’e tıklamak.

Daha sonra profilinize girip Dark Mode’un yanındaki kutucuğa tıklayacak ve kaydedeceksiniz. Aktif ettiğiniz her an paneliniz görselde gördüğünüz gibi olacak.

Smush Image Compression and Optimization

Download link / Image source

Gün geliyor albümler hazırlıyoruz, gün geliyor yazılarımızın içinde onlarca fotoğraf oluyor. Smush Image Compression and Optimization eklentisi sayesinde yüklediğimiz resimlerin boyutları yeniden yapılandırılıyor. Tüm resimleri optimize edip sıkıştırıyor. Böylece yüklenen resimler diskinizde gereksiz yer kaplamıyor.

Bu eklenti için de yukarıdaki bağlantıdan eklentiyi indirip WordPress panelinizdeki eklentiler kısmından eklentiyi yüklemeli ve Etkinleştir’e tıklamalısınız.

Karşınıza bir çabuk kurulum ekranı çıkacak.

  1. Numaralı seçenek, her yeni resim yüklediğinizde o resme sıkıştırma işlemi uygular.
  2. Numaralı seçenek, WordPress eklentisiyle birlikte çektiğiniz tüm fotoğrafların meta verilerini çıkartıp fotoğrafla birlikte saklar.
  3. Numaralı seçenek, içeriklerinize ya da web sitenize “Tam Boy” olarak yüklediğiniz ve sayfada görüntülenmede problem oluşturan görselleri yeniden düzenler.

Şimdilik eklentiler bu kadar. İlerleyen günlerde yine faydalı eklentileri paylaşmaya devam edeceğiz.

 

  • Steemit Account: https://steemit.com/@timeets.com
  • Discord Channel: https://discord.me/timeets
  • Support System: https://timeets.com/support
  • E-mail Address: info@timeets.com

timeets | think, write, earn.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *